Kapat× Destek
Kapat×
Alıcılar için İptal ve İade Süreci : Alıcılar için örnek iptal ve iade prosedürleri aşağıda listelenmiştir. 'Kargoya verme' kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme kaydetmesi durumunu açıklamaktadır.

Ürün için ödeme yaptım. Satıcıya izin verilen kargoya verme süresi hala sona ermedi ama ben vazgeçtim.

Bu durumda öncelikle satıcı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ve henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş olabilir. Satıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali satıcı ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

İşlem iptali içi 0850 224 00 34 numaralı telefonumuzdan bizlerle kontak kurabilir veya müşteri hizmetlerimiz aracılığıyla talebinizi iletebilirsiniz.

Ürün için ödeme yaptım. Satıcı kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdi. Onay verme süresindeyim. Bu aşamada ürünü satın almaktan vazgeçtim.

Ürün “kargo ücretini alıcı öder” olarak gönderilmiş ise öncelikle kargo tutarını ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra satıcıyı bilgilendirerek ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade edebilirsiniz.

Not: Bu şekilde alım işleminizin artması üyeliğinizin durdurulmasına / iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

 

Ürün elime ulaştı. Ürünü beğenmedim / nedensiz vazgeçiyorum.

Nedensiz ve/veya vazgeçme durumlarında iade talepleri GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri kapsamında ürün elinize ulaştıktan üç gün içerisinde kullanılabilmektedir. Bu hakkı kullanmak istediğinizde sistem üzerinden bildirimde bulunmanız ve ürünü tekrar “kargo ücretini satıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade etmeniz gerekmektedir. Bildirimin yapılmasından ve ürünün iadesine ilişkin kargo bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra ürün için ödediğiniz bedel tarafınıza iade edilecektir.

Nedensiz ve/veya vazgeçme durumlarında iade talebinizi yukarıda belirtilen GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri dışında mevzuatla belirlenen cayma hakkı ile de kullanabilirsiniz. Bu durumda cayma hakkını kullanmak isteyen kullanıcı bu talebini doğrudan Satıcı’ya bildirecek ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirilecektir. Cayma hakkı taleplerinde güvenli hesapta bulunan ürün bedeli Satıcı’ya geçirilir alıcının cayma hakkı talebini Satıcı’ya iletmesinden sonra ürün bedelinin iadesi ve malın geri alınması işlemleri Satıcı tarafından gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması malın geri alınması ve bedelin geri ödenmesi ile ilgili süreçlerde bulunmayan.com’un herhangi bir fiiili ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

Ürün elime ulaşmadı ancak işlemi sonlandırmayı unuttum para satıcıya aktarıldı. Ne yapmalıyım?

Kargo takip bilgilerinden ürünün nerede olduğunu öncelikle incelemenizi rica ederiz. Bununla birlikte konu hakkında satıcıyı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ürünün tarafınıza ulaşması ile birlikte eğer ürün belirtilen özelliklerde değilse veya kusurlu bir ürünse ya da ürünü beğenmediyseniz mevzuat kapsamındaki Cayma hakkınız halen bulunmaktadır. Cayma hakkı için satıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ürün elime ulaşmadı ve kargo takip edilemiyor.

Kargo takip edilemiyor ise satıcı ile iletişim kurmanızı ve doğru kargo bilgilerini istemenizi rica ederiz. Satıcının kargo bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında bizleri bilgilendirmenizi ve işlemi “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı rica ederiz. Bu doğrultuda gerekli kontroller sağlanacak ve kontroller neticesinde - kargolama sürecinde olumsuz bir durum görülmesi halinde ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca size bilgi verilecektir.

Ürün kargo ücreti konusunda sorun yaşar mıyım?

“Kargo ücretini alıcı öder” işlemlerde küçük ürünlerde ortalama kargo tutarları bellidir. Ancak büyük hacimli veya ağır ürünler için öncelikle satıcılarla kargo boyutları ve ücretleri konusunda iletişime geçmenizi rica ederiz.

Ürün elime ulaştı. Kargo ücreti çok yüksek geldi ne yapacağım?

Öncelikle kargo görevlisinin yanında satıcı ile iletişime geçmenizi rica ederiz. Eğer satıcı ile önceden sistem üzerinden kargo süreci hakkında yazılı olarak iletişim kurmadıysanız ürünü kargo görevlisinden teslim almanız gerekmektedir. Ürünü teslim almanızın ardından ürünü beğenmemeniz durumunda satıcıya ürünü iade edebilirsiniz. Mesafeli satış sözleşmesi kurallarınca iadelerde kargo ücretini satıcı karşılamaktadır.

Ürünü iade edeceğim ama satıcının adres bilgisi hatalı olduğundan dolayı teslim edemiyorum.

Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini size iletmesini isteyebilirsiniz. Satıcı ile iletişim kuramamanız ve tarafınıza kargo bilgilerini vermemesi halinde 0850 224 00 34 numaralı telefonumuzdan veya info@bulunmayan.com mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Ürünü satın aldım işlemleri nasıl takip edeceğim?

Satıcıların takip edilemez bir kargo bilgisi girmesi halinde satıcı ile iletişime geçmenizi ve takip edilebilir bir kargo bilgisi girmesini talep etmenizi rica ederiz.

GET (Güvenli E-Ticaret) süreci tamamlandıktan sonra cayma hakkımı kullandım ama satıcı ödememi yapmıyor.

Bu durumda öncelikle satıcı ile sistem üzerinden iletişim kurmanızı rica ederiz. Satıcıya Tüketici hakları mevzuatı ve yapmış olduğunuz sözleşme maddeleri doğrultusunda ilgili ürünü iade alması gerektiği yönünde bilgilendirme yapmanızı rica ederiz. Ürünü geri almaması ve Sözleşmeye aykırı işlem yapması halinde Satıcı hakkında aranızda bulunan mesafeli satış sözleşmesi doğrultusunda yasal yollara başvurabilirsiniz.

Bu şekilde bir durumla karşılaşmanız halinde 0850 224 00 34 numaralı telefonumuzdan veya info@bulunmayan.com e-posta adresimizden iletişime geçerek bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Tarafımızdan da üyeye bilgi e-postası gönderilecek bu doğrultuda tarafımızdan da üye hakkında sistem kurallarımız çerçevesinde işlem yapılacaktır.

Bulunmayan.com sadece satıcıları konu hakkında bilgilendirmektedir. Bulunmayan.com Satıcılara yönelik olarak adınıza yasal bir işlem başlatamamaktadır. Sorunlarınız için ilgili satıcı hakkında mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

Gelen kargoyu almayacağım ne olur ?

Öncelikle satıcıların sorumluluğu almış olduğunuz ürünü sizlere eksiksiz olarak göndermektir. Tarafınıza gelen ürünü teslim aldıktan sonra iade etme hakkınız bulunmaktadır. Ürünü teslim almamanız halinde yapmış olduğunuz ödemeniz GET hesabında Güvenli E-Ticaret işleyiş kuralları tarafınızdan yerine getirilinceye kadar Ürünü Teslim Alana kadar bekletilmektedir. Ürünün kargodan teslim alınmaması halinin devamında bulunmayan.com üyeliğiniz dondurulabilir ya da kara listeye alınmak suretiyle sonlandırılabilir.

Satıcı sistemde belirtilen kargo gönderme süresi içinde ürünü göndermedi ya da gönderemeyeceğini söyledi.

Satıcı Sistem üzerinden mesajlaşma ile ürünü belirtilen süre içerisinde gönderemediğini iletmiş ise veya sürenin bitiminde henüz takip edilebilir kargo bilgisi sisteme girilmemişise işlemi iptal ederek ödemenizi GET (Güvenli E-Ticaret) havuz hesabından geri alabilirsiniz. Bununla birlikte eğer ilgili ürün kargodan size gelirse de tarafınıza gelen ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekmektedir.

(Tarafınıza gelen ürünle ilgili olarak ürünü geri göndermek istemiyor iseniz satıcı ile iletişime geçerek ürünü tekrar sistem üzerinden satın alarak  ürün alım işlemini yenileyebilirsiniz.)

Ödediğim bedel kartıma iade oldu. Fakat iade edilen bedeli göremiyorum.

Sistemden gelen "Ürüne yaptığınız ödeme iade edilmiştir" başlıklı mesaj ile beraber ödemenizin iadesi için bankanıza talimat verilmiştir. Ödemenizin yapılacağı zamanı öğrenmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Alıcı olarak hangi ürünlerde cayma hakkını kullanamam?

Alıcı özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda ve ALICI tarafından ambalajı açılmış olan ürünlerde ALICI cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca ALICI niteliği itibariyle iade edilemeyecek hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz. Her türlü kozmetik ürünleri ile iç giyim.

Kötü Niyet

1. Satıcıların ürünlerini alıp devamlı olarak iade etmek Bu işlemi kötü niyetle tekrarlamak İlanında “Kargo ücretini Alıcı öder” olarak gösterilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almamak ve satıcıyı zarara uğratmak

2. Ürüne bilerek zarar vermek ve satıcının bu durumu kanıtlaması

3. Yüksek tutardaki bir kargo ücretini ve ürünü satıcının beyanına karşın kabul etmek ve sonrasında kargo ücretini ödememek

Tüm bu işlemler alıcılar için kötü niyet olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir.

Satıcılar için İptal ve İade Süreci :

Satıcılar için örnek iptal ve iade prosedürleri aşağıda listelenmiştir.

'Kargoya verme' kullanıcının ürünü kargoya verip kargo bilgilerini sisteme kaydetmesi durumunu açıklamaktadır.

Bu site kmk_orjinal.png e-ticaret yazılımı ile oluşturulmuştur.